Testudo Graeca
( Żółw Mauretański, Linnaeus, 1758 )




Terrarium: 6x4x2 długości żółwia
Temp. 26o-30o (noc 20o)
Wilgotność: 50%
Wielkość: do 25 cm
Długość życia: nawet 100 lat
Oświetlenie: UVA i UVB 5%
Żywienie : roślinożercy
Trudność : średnia

Występowanie

Tereny, na których występuje ten gatunek żółwia jest bardzo różnorodny. Począwszy od południa Półwyspu Iberyjskiego, poprzez Sycylię, Sardynię kończąc na północnym wybrzeżu Afryki, u stóp gór Atlas. Z występowaniem międzykontynentalnym związana jest różnorodność środowisk zamieszkiwanych przez ten gatunek żółwi. Od kamienistych, porośniętych kępkami trawy, nadmorskich terenów Hiszpanii po wysuszone bezdroża Tunezji. Co za tym idzie - różna wilgotność, odmienne, nocne spadki temperatury i inna temperatura w ciągu dnia. Z tego powodu ( zakładając, że nie wiemy z jakiego regionu nasz żółw pochodzi ) zachodzi potrzeba ustalenia "złotego środka" w kwestii wymagań środowiskowych.

UWAGA ! Podlega konwencji waszyngtońskiej ( CITES ) i znajduje się w załączniku nr 2.

Wygląd

Ze względu na różnorodne cechy morfologiczne wyodrębniono następujące podgatunki:

  • Testudo graeca graeca Wystepowanie : Głównie północne wybrzeże Afryki - Maroko, Algieria, Tunezja, Libia.
  • Testudo graeca anamurensis Wystepowanie : Turcja
  • Testudo graeca cyrenaica
  • Testudo graeca ibera
    Wystepowanie : Bułgaria, północna Grecja, Turcja ( za wyjątkiem wybrzeża Morza Czarnego ), Iran, Syria, Irak. Pojedyńcze osobniki spotykane również w Izraelu.
  • Testudo graeca floweri Wystepowanie : Jordania, Syria, Wygląd : bardzo jasny( bladożółty, beżowy ), często jednolicie ubarwiony karapakl,
  • Testudo graeca lamberti
  • Testudo graeca marokkensis Wystepowanie : Maroko
  • Testudo graeca nikolskii Wystepowanie : Azerbejdżan, Armenia, Gruzja
  • Testudo graeca pallasi Występowanie :
  • Testudo graeca soussensis Występowanie : Maroko
  • Testudo graeca terrestris Wystepowanie : Syria, Irak
  • Testudo graeca zarudnyi Wystepowanie : Irak, Iran

    Długość życia

    Choć jest to dość niewielki gatunek, charakteryzuje się długowiecznością. Długość życia tych żółwi w największym stopniu uzależniona jest od dwóch czynników: diety i zimowania.Odpowiednia dieta skutkuje w dobrej kondycji, która to z kolei pozwala na przezimowanie żółwia.Zwykle żyją one około 70 - 90 lat. Znane są jednak przypadki przeżycia ponad 100 lat ( zwłaszcza t.g.g. ).

    Odżywianie
    Są typowymi roślinożercami, ich dieta jednak musi być jak najbardziej zróżnicowana. Jej podstawą latem powinny być rośliny zbierane na łąkach i w lasach zdala od dróg i zanieczyszczeń z dodatkiem różnorakich ziół suszonych dostępnych w sklepach zoologicznych ( takie dla gryzoni )oraz warzyw. Njodpowiedniejszymi roślinami są :

  • mniszek lekarski ( liscie i kwiaty ), tzw. "mlecz"
  • babka lancetowata
  • babka zwyczajna
  • koniczyna
  • liscie fasoli, groszku, soi, rzotkiewki, brokułów
  • brokuły
  • cykoria
  • lucerna
  • kiełki soi, fasoli,
  • liście krzewów i drzew owocowych
  • marchew
  • groszek zielony
  • owoce

    Zimą, gdy większość zieleniny leży pod śniegiem, dobrze jest wyposażyć się w kiełkownice i samemu kiełkować nasiona. Doskonałym dodatkiem do pożywienia przez cały rok jest także "AGROBS" - jest to mieszanka kilkudziesięciu różnych, suszonych gatunków ziół i traw zprasowanych w średnio wygodne bobki. Pasza ta jest dość trudno dostępna i w sklepach jej nie ma, ale jest trochę ludzi, którzy ją sprowadzają z Niemiec. Trzeba pytać, może w przyszłośni będzie dostępna u mnie.
    Nie można zapomnieć o dodatkach wapniowych i witaminowych. Najlepszym źródłem wapnia jest sepia, dostępna w każdym sklepie zoologicznym ( zwykle dla papug ), jeśli chodzi o witaminy to jest ich duży wybór, ja jednak polecam vibovit junior, ponieważ są to witaminy dla ludzi, spełniające surowsze normy, a dawki poszczególnych suplementów są precyzyjniejsze.

    Nie powinno się podawać mięsa, białego sera, żóltka a także roślin zawierających szczawiany ( szczaw, szpinak ) - wypłukują z organizmu wapń, powodując krzywicę i piramidyzację (wolne tłumaczenie) karapaksu. Nie należy także karmić żółwi roślinami kapustnymi ( kapusta, sałata, brukselka ) ponieważ nie zawierają one praktycznie żadnych wartości odżywczych, a jedynie powodują wzdęcia. Jeśli chodzi o różne pokarmy granulowane dla żółwi to mogą one być dodatkiem do pożywienia, nie mogą być jednak podstawą diety.

    Osfajanie

    W tej kwestii nie ma dużo do pisania. Żółwie można oswoić na tyle, żeby nie bały się nas i ewentualnie same przychodziły ( będzie to jednak związane z przyzwyczajeniem że dłoń = jedzenie ). Żółwie przyzwyczajają się do obecności człowieka dosyć szybko, gdy ten nie ingeruje w ich życie bardziej niż potrzeba. Należy uważać, ponieważ żółwie próbują wszystkiego i mogą ugryźć, co nie jest miłe zwłaszcza przy większych osobnikach.

    Wymagania
  • terrarium
    Terrarium powinno rosnąć wraz z żółwiem i przyjęło się że jego wymiary powinny wynosić minimum : 6x4x2 długości karapaksu. Czyli dla żólwia o długosci karapaksu 10 cm minimalne terrarium powinno mieć wymiary 60x40x20(wys.) cm. Na dno wysypać możemy korę, brykiet kokosowy lub podłoże drewniane. Należy unikać torfu i włukna kokosowego, ponieważ przy niskiej wilgotność bardzo się pylą i zółwie mogą je zjadać. Nie może zabraknąć kryjówki, pod którą żółw będzie się mógł wkopać i kmieni do wspinania się. Obowiązkowo codziennie świerza woda i utrzymywanie wilgotności na pozionie 50% ( zraszanie raz na dwa dni )

  • temperatura
    W różnych częściach terrarium powinna być inna, tak aby żółw sam mógł sobie wybrać odpowiednią dla siebie w danej chwili. W jednym miejscu, na "wyspie ciepła" może dochodzić do 32o a najchłodniejszym po przeciwnej stronie 25o. Nie należy stosować grzania od spodu terrarium ( kable, maty grzewcze ) ponieważ w razie przegrzania żółw będzie szukał schronienia przez ciepłem zakopując się w cieniu, tak więc nie może napotkać na dodatkowe ciepło pod ziemią. W nocy temperatura może spadać nawet do 18o

  • wilgotność
    Powinna utrzymywać się na poziomie 50%. Od czasu do czasu możemy obficiej spryskać, symulując deszcz ( nie mylić z porą deszczową ), ale wtedy zostawmy uchylone drzwiczki, aby w terrarium nie zrobiło się nazbyt duszno. Dodatkowo, wilgotność podnosić może basenik ( doskonale sprawdzają się gliniane podstawki pod kwiaty ), uważajmy jednak aby poziom wody nie był wyższy niż linia gdzie łączą się karapaks i plastron.

  • oświetlenie
    Przede wszyskim świetlówka emitująca promieniowanie UVB 5%. Dzięki niej żółw jest w stanie przysfoić wapno, niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, jako żródłó ciepła, dobrze jest użyć zwykłych żarówek lustranych ( tzw. kwoka ). Dają ciepłe, imitujące słońce światło. Można także użyć promienników ciepła o odpowiedniej mocy. Należy pamiętać o tym, że świetlówka UVB nie może być oddalona od żółwi o więcej niż 30 cm, ponieważ wtedy przestaje spełniać swoją funkcję i staje się bezużyteczna. Najpopularniejszą z tego typu świetlówek jest Repti-Glo 5.0 ( cyfra oznacza ilość promieniowania UVB w procentach ) firmy EXO-TERRA. CZas oświetlania to latem 12 godzin, a zimą czas ten można skrócić do 10 godzin

    Zimowanie
    Zimujemy tylko i wyłącznie osobniki silne i zdrowe. Zimowanie jest to forma doboru naturalnego, tak więc słaby, bądź chory żółw z takiego snu może się nie wybudzić. Jednocześnie silnym osobnikom regularne zimowanie znacznie wydłuża życie i jest wręcz niezbędne, jeśli chcemy rozmnożyć żółwie. Ososbników młodych w ogóle nie zimujemy. Przygotowanie do zimowania polega na stopniowym skracaniu czasu oświetlania oraz obniżaniu temperatury. Średnio skracamy długość dnia o 30 minut na tydzień, a temperaturę obniżamy o jeden stopień na trzy dni (co daje nam około miesiąca przygotowań). Przy około 15o żółw powinien już zapadać w sen zimowy. W trakcie obniżania temperatury przez pierwszy tydzień dajemu żółwiowi coraz mniej jedzenia, a po tygodniu zabieramy jedzenie i wodę. Następnie przekładamy żółwia do wcześniej przygotowanej skrzynki z dużą ilością ( około 25-30 cm ) torfu dbając o to by zawsze był lekko wilgotny. Okres zimowania powinien trwać 2 - 3 miesiące a wybudzanie przebiegać nieco szybciej ( 2-3 tygodnie ).

    Rozmnażanie
    Warunkiem rozpoczęcia przez zółwie kopulacji jest ich uprzednie przezimowanie. Żółwie przed wybudzeniem rozdzielamy tak aby przez pierwszy miesiąc nie miały ze sobą kontaktu. Po tym czasie łączymy je ze sobą i czekamy. Pamiętajmy, że sama kopulacja jeszcze o niczym nie świadczy. Samica przystępująca do kopulacji powinna mieć przynajmniej 15 cm karapaksu i być w doskonałej kondycji aby podołać trudowi składania jaj. Jeśli już się uda, to jajka, nie zmieniając ich położenia ( grozi to obumarciem zarodków ) przenosimy do inkubatora, gdzie w zmiennej temperaturze od 27o do 30o po około 100 dniach lęgną się młode, króre trzymamy w takich warunkach jak dorosłe podając codziennie sepię i witaminy co trzeci dzień.

    Uwagi szczególne !

    Gatunek bardzo podatny na przeziębienia, trzeba je chronić przed przeciągami i nagłymi spadkami tyemperatury.